Ohrožený orgán měsíce - ZÁŘÍ

ZÁŘÍ - MĚSÍC SLEZINY A SLINIVKY 1.díl

Září je měsícem pozdního léta.

Máme za sebou spoustu dobrodružství a krásných zážitků. Teď přichází doba sklizně a postupného zklidnění. Pro toto období jsou nejohroženějšími orgány právě slinivka a slezina.

V PRVNÍ POLOVINĚ MĚSÍCE je oslabena především slezina. Ta je velmi důležitou součástí imunitního systému. Slezina je něčím, jako velitel lymfatického systému. Zajišťuje filtraci lymfy a zachycení ,,unavených" červených krvinek. Zodpovídá také za tvorbu červených krvinek a destiček. Podle čínské medicíny právě ve slezině tvoří jemná esence, která doplňuje a obnovuje krev. Slezina jako jediný orgán vytváří energii z toho, co jíme.

SLEZINA - Orgánové hodiny mezi 9 - 11 dopolední a 20 - 23 hodinou.

POZOR : Slezinu nejvíc oslabuje neustálé napětí a hlavně nadměrné přemítání, které přerůstá do stresu a starostí.(U oslabené sleziny například snídání studených a z podstaty zachlazujících a zahleňujících jogurtů vytváří podhoubí pro patologické přemítání) Pak se tento orgán i jeho vzácná energie doslova vybíjí. V případě, že se slezina oslabí začneme to pociťovat jako poruchy trávení, nechutenství, nadýmání, anebo až závratě, zatmění před očima, bušení srdce, nadměrná tvorba modřin, únava a nedostatek energie, pocit těžkých nohou, bolest levého podžebří, neklidný spánek, atd.

PROSPĚJE NÁM:
Slezina má ráda přirozeně sladkou chuť (ne cukr), ale potraviny, jako mrkev, celer, dýně Hokaido, zralá jablka, apod. ???????? Dále nám udělají dobře červené fazole, slzovka, vlašské ořechy...Z masa pak kvalitní kuřecí.
Měli bychom omezit studené ovocné, zeleninové šťávy, mléčné výrobky, kávu, pivo, zachlazující citrusové plody.
Potraviny bychom měli tepelně upravovat a to především vařením a dušením. Dobře nám udělají také vývary s velkou porcí kořenové zeleniny.

Z koření jsou výborné prohřívací druhy jako skořice, zázvor, muškátový oříšek, ženšen.

Osobně se mi velmi osvědčil nápoj z pražené slzovky ,,Nápoj čínských mudrců". Vždy ráno šálek. Skvěle chutná a pomáhá.

Zkrátka slezinu bychom si měli hýčkat jako v bavlnce????????????

 

ZÁŘÍ - MĚSÍC SLEZINY A SLINIVKY 2.díl

V druhé polovině měsíce se mohou více projevit problémy s oslabenou slinivkou. I když stále zůstává v ohrožení i slezina. Tyto dva orgány jsou spolu úzce spjaty. Čínská medicína dokonce považuje tyto orgány za jeden.

Slinivka v těle zajišťuje pomocí pankreatickych šťáv, které produkuje, štěpení cukrů, tuků i bílkovin.Slinivka se slezinou ovlivňují v našem těle veškeré slizniční orgány. Jsou to například žaludek, střeva, jícen, děloha, prostata, ústní dutina...

POZOR:Typickými příznaky pro oslabení těchto orgánů jsou afty, záněty koutků, opary, bolesti trojúhelníku, reflux jícnu, špatné trávení, nadýmání, pocit těžkosti...Velmi vážným postižením slinivky, může být diabetes. Proto je dobré, starat se o své tělo včas a pravidelně????

PROSPĚJE NÁM:
Základem je v tomto období je omezení sladkostí. Bílý rafinovaný cukr bychom měli nahradit fruktózou nebo nerafinovaným cukrem. Určitě bychom měli zcela vynechat umělá sladidla a glukózo-fruktózový sirup. Pokud bez sladkého nevydržíte, dejte si ho mezi 9-11 hodinou dopolední. To je slinivka na vrcholu činnosti a lépe sladké odbourá.
Dále je vhodné celkově odlehčit a udělat druhou očistu v roce. Zaměřenou na játra a žlučník.
Výživa stále zůstává, jako v první polovině měsíce. Nezapomínejte na pestrost jídelníčku. (Všude teď mají nádherné dýně). Z ovoce a zeleniny si vybírejte především ty žluté a oranžové.

Doporučuji také navštívit dobré bylinkářství. Rádi Vám poradí čajové směsi a tinktury, které jsou pro toto období vhodné. Např. slinivka, nadýmáni...

Toto je jen stručný ,,výcuc" , který má upozornit na možné problémy. Zajímejte se o své zdraví a nezanedbávejte údržbu????????????????